Książki na Boże Narodzenie


Uwielbiam czytać z sykiem książki o tematyce świątecznej i zimowej. Te długie, ciemne wieczory w domu pod kocykiem, z książką w ręku sprawiają nam ogromną radość. Dlatego takich książek mamy całkiem sporo, w porównaniu do tych o tematyce wakacyjnej na przykład, a i zbiór z roku na rok stale się powiększa. Dzisiaj pokażę Wam książki, które mamy od zeszłej zimy, tylko Basia jest wyjątkiem bo Artur dostanie ją niebawem w kalendarzu adwentowym.

Tak wiec zapraszam Was w podróż po książkach świątecznych, zimowych i magicznych. Być może skusicie się na którąś kompletując prezenty pod choinkę?


Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony
Jujja Wieslander, Sven Nordqvist
wyd. Zakamarki 


Historii o Mamie Mu jest wiele i każda zapewne jest wesoła i bardzo ciekawa. Ta zdecydowanie przenosi nas w magiczny czas świat, kiedy to wszyscy poczynają przygotowania i wyczekują Wigilii. Mama Mu chcąc przygotować niespodziankę dla gospodarzy skacze cały dzień coby z mleka zrobić bitą śmietanę. A Pan Wrona? Zapomniał o świętach i w ogromnym pospiechu przygotowuje stos prezentów dla siebie! I biedaczysko jest tak niecierpliwy, że rozpakowuje swoje prezenty zaraz po tym, jak je przygotował, czyli dzień przed Wigilią. No, a w Wigilię chodzi strapiony i załamany bo dla niego święta się już skończyły. Kra! Ale oczywiście koniec książki jest bardzo piękny i wzruszający dzięki Mamie Mu, która pała optymizmem i zawsze można na nią liczyć.
W tej książce można się zakochać i pragnąć czytać ją w każdy grudniowy wieczór. Tym bardziej, że autorem ilustracji jest Sven Nordqvist, ten sam od Pettsona i Findusa. Kto zna, ten wie!Basia i narty
Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wyd. Egmont 


Tak jak pisałam wyżej, Artur jeszcze nie widział tej części Basi bo dostanie ją dopiero na początku grudnia w kalendarzu adwentowym. Ale mamy inne części Basi, te dla najmłodszych i te dla trochę starszych dzieci i bardzo ją lubimy. Dlatego na pewno jeszcze nie raz zakupię jakąś część. Zresztą wyszła teraz najświeższa Basia i zwierzaki i chociaż w tym roku już nie zdążyłam jej zakupić na czas przedświąteczny, zapisałam już na listę do kupienia na przyszłość.Tato, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj?
Markus Majaluoma
Wyd. Bona

Przyznam szczerze, że ilustracje w tej książce są takie karykaturalne, nie ujęły mnie niestety. Ale Artur za to je uwielbia. Może dlatego, że są szczegółowe i zawsze znajduje w nich coś nowego? Nie mam pojęcia. Ale wiem jedno, książka, pomimo swoich ilustracji jest bardzo wesoła i naprawdę ją lubię. Pierwszy raz kiedy ją czytałam, śmiałam się w głos.  Na pewno nie jest to opowieść z tych, co nastrajają magicznie i spokojnie do świąt! Oj nie! Tutaj dzieje się dużo, absurdalnie i głośno. Polecam!

Opowieści z parku Percy,ego. Mroźna noc.
Nick Butterworth
Wyd. Ameet 

Książka jest pięknie zilustrowana. Właśnie takie obrazki uwielbiam. I historia, na pozór krótka, ale potrafi wciągnąć każdego czytelnika. W pewną mroźną noc do drzwi Percy'ego puka mała, zmarznięta wiewiórka i prosi o ciepły nocleg. Za chwilę przychodzi kolejny i kolejny niespodziewany gość. W końcu Percy ma już tak liczne towarzystwo w łóżku, że nie ma dla niego miejsca. Ale oczywiście opowieść ma szczęśliwe zakończenie i dla każdego znajduje się odpowiednie ciepłe i przytulne lokum.
Książka na końcu posiada niespodziankę w formie dużego plakatu, na którym dzieci mają za zadanie poszukać kilku przedmiotów.

Biblia dla dzieci w obrazkach
Elżbieta Kidacka
Wyd. Nasza Księgarnia

Tą książkę Aaron dostał od babci na pamiątkę Chrztu Świętego, ale myślę, że będzie też wspaniałą książką do przeglądania i czytania podczas świątecznego okresu. Jest to typowa kartonowa książka, z ogromnymi, szczegółowymi ilustracjami, które cieszą oko. I każda jedna ilustracja obrazuje przypowieść biblijną. Oczywiście do każdej ilustracji znajduje się krótki tekst opisujący wydarzenie z biblii, ale tak naprawdę to właśnie te obrazki mówią dziecku wszystko. Jeśli jeszcze rodzic zna bardzo dobrze treść Biblii to może dalej snuć opowieść o danej przypowieści i bohaterach. Na końcu każdego tekstu, dziecko ma za zadanie znalezienia danej rzeczy, ludzi czy zwierząt na ilustracji.
Przyznam szczerze, że czuję ogromny niedosyt za każdym razem, kiedy kończymy i zamykamy książkę. I czekam na jakąś drugą część, gdzie znajdziemy kolejne tak pięknie zilustrowane przypowieści biblijne.
Wpis powstał w ramach projektu Przygody z książką

https://dzikajablon.wordpress.com/2016/02/16/przygody-z-ksiazka-4-zaproszenie-do-udzialu-w-projekcie/

7 komentarzy:

 1. Tato, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj, to i jedna z naszych ulubionych - http://www.naszekluski.pl/2015/12/ksiazki-o-bozym-narodzeniu-dla-dzieci/ :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne propozycje dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj zrobiło się klimatycznie:) My mamy Baśkę i często do niej wracamy w czasie ferii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. oo ja także uwielbiam takie książeczki..ostatnio tez kilka nabyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pozycje, choć najbardziej spodobała mi się Krówka i Mroźna noc :-) Też uwielbiam takie książki o zimowo świątecznej tematyce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. My też mamy swoje ulubione książki o Bożym Narodzeniu, Tosia lubi je tak bardzo, że zdarza nam się wracać do nich nawet latem:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno tu mnie nie było, ale wracam i nadrabiam, a tytuły spisuję i chyba coś zakupię :-) Piękne są teraz książki dla dzieci, a o magii Świąt to już w ogóle! Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń