Polska szkoła na emigracji

Odkąd mieszkam na emigracji często słyszę pytania od znajomych i rodziny, którzy mieszkają w Polsce o to, gdzie Artur będzie się uczył języka polskiego i czy będzie chodził do szkoły angielsko-polskiej. Niestety taka szkoła jeszcze w Londynie nie istnieje. Z tego co wiem, są plany powstania takiej placówki, ale nie orientuję się dokładnie w tym temacie.

Jest za to bardzo dużo szkół polskich, w której odbywają się zajęcia w sobotę. No bo żeby była jasność, dziecko mieszkające w Wielkiej Brytanii ma obowiązek od 5 roku życia chodzić do szkoły, oczywiście angielskiej (lub dwujęzycznej, w naszym wypadku angielsko-polskiej). A do polskiej szkoły mogą, ale nie muszą, uczęszczać pozalekcyjnie.

Nie wiem czy miałabym sumienie "zrywać" dziecko z łózka jeszcze w sobotę do szkoły. Ale jest inna opcja uczęszczania do polskiej szkoły i ten sposób wydaje mi się najbardziej przychylny. Są to Polskie Szkoły Internetowe Libratus, które bezpłatnie umożliwiają dzieciom przebywającym na emigracji dostęp do edukacji w ramach polskiego systemu oświaty.Dziecko, które uczęszcza do takiej szkoły ma  dostęp do internetowej platformy z szeroką gamą materiałów edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w formie nauczania domowego - rodzic w oparciu o scenariusze lekcyjne i repetytoria pełni rolę nauczyciela. Dodatkowe wsparcie stanowią cotygodniowe lekcje on-line, tzw. Webinaria prowadzone przez wykwalifikowanych pedagogów. Program zajęć urozmaicają prezentacje, filmy edukacyjne, interaktywna tablica oraz gry. Każdy rok szkolny kończy się egzaminem, który daje możliwość uzyskania państwowego świadectwa szkolnego - takiego samego, jakie otrzymują dzieci uczące się stacjonarnie w Polsce. Program skierowany jest do uczniów zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum.

Moja chrześnica także uczęszcza do tej szkoły. W tamtym roku uzyskała pierwsze świadectwo. Posiada nawet szkolną legitymacje, która dumnie wisi nad jej biurkiem. A kiedy Zuzia jedzie do Polski korzysta ze zniżek, do których uprawnia dana legitymacja.

Projekt współtworzy kilkadziesiąt polskich szkół podstawowych, kilkanaście gimnazjów, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Polskie Szkoły Sobotnie oraz inne instytucje i organizacje polonijne. Koordynatorem projektu jest Fundacja Edukacji Polonijnej.

Po więcej informacji zapraszam Was na stronę Polskich Szkół Internetowych Libratus - TUTAJ

http://www.libratus.edu.pl/ Wpis powstał w ramach współpracy z Libratus


3 komentarze:

 1. Ooo jak dobrze wiedzieć, że jest jakaś alternatywa dla młodych Polaków! Zastanawiałam się nad szkoła polską, ale tak jak ty nie miałabym sumienia posyłać tam syna w soboty.
  Dzięki 😊 chętnie się przejrzę temu bliżej😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio o nich czytalam. Aczkolwiek nie wiem czy poważnie jest potrzeba, żeby dziecko chodziło do polskiej szkoły...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite. Dobrze, ze cos takiego jest. Sama nie wiem czy bym dala radę, mnóstwo samodyscypliny życzę :-)

  OdpowiedzUsuń