Lato! - Przyroda pod lupą


Pomysł tego tematu zrodził się podczas czytania książeczki z serii "ABC uczę się..." kiedy to Artur stwierdził, że "teś chcię być na plazi i lobić babki piachu". A że mamy już Lato i niedługo nawiedzimy polską plażę stwierdziłam, że warto podrożyć temat tej pory roku.

Sięgnęłam też po znaną wszystkim książkę "Lato na ulicy Czereśniowej".


Podczas oglądania i czytania obu tych książek, zwróciłam Artura uwagę na pogodę podczas tej pory roku, jak ludzie są ubrani i co robią.


Oczywiście nie pominęłam też charakterystycznej dla tej pory roku - burzy. Artur zna już to zjawisko, ale dla przypomnienia opowiedzieliśmy co się dzieje podczas burzy, jak wygląda niebo i co najlepiej zrobić, żeby być bezpiecznym.
Nie mogło zabraknąć też przysmaków Lata - truskawek, czereśni i lodów!

Na koniec jeszcze krótkie przypomnienie, jaką mamy pogodę podczas Lata i jak zazwyczaj się ubieramy.


Kolejnym etapem naszej przygody z Latem było dopasowanie ubrań zimowych i letnich do odpowiedniej szafy.
Na początku Artur miał problemy z zapamiętaniem, która szafa jest z letnimi ubraniami, a która z zimowymi, dlatego umieściłam przy każdej szafie charakterystyczny dla danej pory roku symbol. Artur umieścił też w szafie letniej sweter i bluzę, pomimo, że pierwotnie ubrania te były dopisane do szafy zimowej. Ale zgadzam się z synkiem, latem też nosimy cieplejszą odzież. Poza tym, Artur nie miał większych problemów - wiedział, że szalik i rękawiczki nosimy zimą a spodenki latem ;)

Ubranka i szafy wydrukowałam STĄD.  Ich autorem jest Sergio Palao  i są one objęte darmową licencją CC (BY-NC-SA)

Po tej zabawie przyszedł czas na kolejną dopasowywankę. Tym razem na obrazku mamy walizkę i rzeczy, które można spakować na wakacje. Przy "pakowaniu" wybranej rzeczy przez Artura omawialiśmy dany element. Wspomniałam też, że przed każdym wyjściem na słońce trzeba się posmarować kremem i nosić czapkę lub kapelusz.

Układankę tą posiadam z czasopisma "Nauczycielka Przedszkola".


Pierwszymi rzeczami, jakie Artur wybrał był zestaw do nurkowania i ręcznik z mydełkiem. Bardzo dobry wybór :)No to ten tego... jesteśmy spakowani!


Na koniec planowałam wspólnie zrobić lody truskawkowe, ale niestety nasze zdrowie podupadło i intensywnie się leczymy, więc zostało nam skonsumowanie samych truskawek. Ale lody sobie "odbijemy" - nad morzem!Wpis powstał w ramach projektu - Przyroda pod lupą (szczegóły TUTAJ)4 komentarze:

 1. Fajne to wasze lato ;)
  My takie dopasowanki tematyczne robimy na zajęciach z p. pedagog. Świetna sprawa!
  Zdrówka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietne zabawy!!

  Pozdrawiam cieplo i duzo zdrowka wam zycze :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł z tym omówieniem lata :) W końcu właśnie się zaczęło :) Pozdrawiamy serdecznie!

  OdpowiedzUsuń