Emocje od kołyski

Przed Wami Joanna, autorka bloga Nasza przygoda


Emocje - zestaw kart
Niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego naszych pociech {poza szeregiem innych bodźców} jest dawanie mu możliwości oglądania możliwie bogatej mimiki. Dziecko już od okresu niemowlęcego może uczyć się rozpoznawania wyrazów emocjonalnych. Można zacząć już od niemowląt wieszając im nad łóżeczkiem obrazki przedstawiające schematyczne wyrażenia emocji.

Dla niemowlaka. 
Przy przygotowywaniu takich kart należy pamiętać, że by były one kontrastowe, a na początek najlepiej żeby były w czerni i bieli. Jak raz przyłożymy się do ich przygotowania, to na pewno nam posłużą.Powyżej roku.
Trochę starszemu dziecku, te same karty możemy pokazywać i opowiadać dlaczego ta osoba może być zła, szczęśliwa itp ( kotek był zły bo mama zabroniła mu wchodzić na krzesło. A dlaczego mu zabroniła? Mama się martwiła, że kotek może spaść i zrobić sobie krzywdę) ... i tak można łączyć parę takich kart przy jednej historyjce.

Starszaki i Przedszkolaki
Dzieci, które potrafią mówić mogą losować np. dwie karty i próbować stworzyć samemu historyjkę, która będzie zawierać te emocje. Tak możemy podnosić poprzeczkę i dostosować karty niemal, że do każdej grupy wiekowej.

Ja przygotowałam kotki, czy udało mi się trafić z emocjami sami oceńcie. Kolory tła też próbowałam dobrać starannie. Symbolika kolorów przez mieszanie się kultur znacznie się zatarła, a i wiedza na temat wpływu na nasze emocje poza pewniakami ( czerwony, czarny) też jest dyskusyjna, więc jeżeli macie wątpliwości najlepiej zrezygnować z koloru ( jak nie ma to dla was znaczenie to szalej duszo bez ograniczeń, oby było czytelnie).
Jeżeli komuś spodobały się moje udostępniłam je na picasso TU. Proszę jednak o uszanowanie mojej pracy i wykorzystywanie ich tylko do własnego domowego użytku. Z góry dziękuję.

Podsumowując: Emocje są bardzo ważne w rozwoju naszych dzieci. Czym więcej dziecko ich pozna tym lepiej będzie sobie z nimi radził. Nie ukrywajmy ich. Pamiętajcie, rodzic też może być smutny, zmęczony, zły itp. Nie kłam dziecka jak jesteś smutny, że np. jesteś zmęczony wprowadzisz tylko dzieciaka w błąd. Jak jesteś zły to nie znaczy , że masz krzyczeć i rozwalać dom, ale zachowaj się tak, żeby dziecko mogło się nauczyć się, jak radzić sobie i ze złymi emocjami.

Autor: Joanna Pabel-G  Post powstał w ramach akcji "Kreatywne wakacje z dzieciakami". 
3 komentarze:

  1. Widziałam te karty na blogu Joanny. Świetne są:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Są genialne. I bardzo dobrze, że ukazane zostały "kocie emocje". Wszystkie karty przedstawiają emocje człowieka. A nie od dziś wiadomo, że dzieci do wieku przedszkolnego bardziej utożsamiają się ze zwierzęciem, aniżeli z człowiekiem. Również w bajkach terapeutycznych kierowanych do dzieci w tych kategoriach wiekowych bohaterami są zwierzęta, nie ludzie. Dlatego jestem pełna podziwu. Brawo!

    OdpowiedzUsuń